Členové:
Mentorka:
Henrike Bernhardt
Úkoly mluvčích:
Mluvčí a jejich zástupci reprezentují Česko-německé fórum mládeže na veřejnosti. Každoročně se zúčastní Výroční konference Česko-německého diskusního fóra a dalších diskusí, seminářů a akcí. Jako zástupci Fóra mládeže a hlas české a německé mládeže se snaží obohatit veřejnou diskusi o témata, která jsou v obou zemích pro mladé lidi zrovna aktuální.
Úkolem mluvčích je také komunikace s veřejností. Prostřednictvím webových stránek, příspěvků na facebooku a newsletteru informují o činnosti Fóra mládeže a o dalších česko-německých akcích pro mladé lidi z Čecka a Německa.
Kromě toho se mluvčí ve spolupráci s koordinátorkami podílí na přípravách plenárních setkání Fóra mládeže.
Pokud chcete mluvčí kontaktovat, nebo máte jakékoliv dotazy ohledně Fóra mládeže, můžete se obrátit buď v češtině na mluvci@cnfm.cz, nebo v němčině na sprecher@dtjf.de.
Členové:
Mentor:
Jan Vařák
Popis:
Mnoho mladých lidí zvažuje po střední škole či během studia krok do zahraničí. Chtějí ven, vidět svět. Co všechno však udělá s člověkem delší pobyt v cizině?
Ve skupině Volt/Kulturní šok jsou Helena, Josef, Eva, Carlo a Ferdinand. Většina z nás již strávila delší dobu v sousedním Německu popř. Česku, a tak jsme sami na vlastní kůži zažili nespočet voltů kulturního šoku, avšak částečně je to pro nás stále neprobádaná tématika.
Stěžejní otázka zní: jak se projeví jednotlivé fáze kulturního šoku na našich pokusných osobách? Lze vůbec pojem „kulturní šok“ správně definovat a bude možné jednotlivé výsledky porovnat? (…), získá tento pojem zcela jinou hodnotu? Jak se změní chování k jejich domovině, a jak se budou cítit, když se posléze opět vrátí tam, odkud přišli?
Naše pracovní skupina bude doprovázet několik Čechů a Němců při jejich pobytu v cizí zemi. Máme v plánu mladé lidi před, během a samozřejmě i po jejich dobrodružství filmovat a vést s nimi interview. Tím vznikne velká dokumentace, která nabízí pohled do fenoménu „kulturní šok“, a tím motivuje další lidi, aby přemýšleli o možnosti poznat nové kultury. V plánu stojí i multimediální výstava, která nabídne útržky z blogů či deníků samotných studentů. Vše doplněné o hudbu a fotografie.
Jsme nesmírně zvědaví, jak vše dopadne a těšíme se na nastávající práci!
Trailery skupiny Volt:
Členové:
Tomáš Kochlöffel
Popis:
Jsme okamblick, skupina z Česko-německého fóra mládeže. Je nás celkem šest – Dennis, Gabča, Gülşah, Mája, Vojta a Valle.
Právě na základě toho, že každý z nás, jakožto lidstvo obecně, je jiný, jsme vybudovali náš projekt. Rozhodli jsme se vytvořit platformu přispívající k poznání osobností. Myslíme si, že domov je velice subjektivní pojem a že je každý domov krásný. Naše stránka Vám umožní sdílet Vaše domovy navzájem s ostatními. Jelikož naším klíčovým smyslem při pozorování je právě zrak, budeme fotografovat milé i nemilé věci, krajiny, související s našimi domovy. Fotografie pak využijeme při videu, dokonce vytvoříme i publikaci s těmi vybranými.
Okamblick – mrknutí, uvědomění, sblížení, sdílení, otevření.
Členové:
Mentorka:
Julia Köpke
Popis:
Kulturní šok – tento pocit máme často, když se setkáváme s novými a cizími kultury. Ať už na dovolené, nebo v průběhu stáže, dobrovolnické práce, nebo studia v zahraničí. Proto se my, Sandra, Hedvika, Joleen a Honza, chceme zabývat s rozdíly a podobnostmi mezi německou a českou kulturou.
Na našem blogu pravidelně publikujeme na články, fotografie a krátká videa o tradicích, jazyku a postojích k aktuálním politickým otázkám v obou zemích. Jak překonat kulturní šok? Pomocí reflexe a komunikace. Toto chceme díky blogu zdůraznit a ukázat Čechům a Němcům, že jsou si naše země, i přes mnoho malých rozdílů, kulturně bližší, než si možná na první pohled myslíme.
V rámci našeho projektu jsme také vyhlásili pohlednicovou soutěž. Vyzvali jsme Čechy a Němce, aby nám zaslali pohlednici z místa svého bydliště. Na ní můžou napsat, co pro ně znamená domov, být doma, a co je na jejich domově nejlepší. S toto soutěží chceme působit proti rychlost internetu, protože pohlednice jsou staromódní, romantické a psané rukou. Tímto chceme shromáždit různé dojmy z České republiky a z Německa a zároveň tím reagujeme na naše zastřešující téma „Kde jsem doma?“.
Členové:
Mentor:
Falk Kunadt
Popis:
Co představuje téma „Kde jsem doma“ pro každého z nás a pro ostatní (vrstevníky, studenty, dospělé) z česko-německého světa? Jak se cítí Češi žijící v Německu a Němci trvale pobývající v Česku? Co tyto lidi vedlo k opuštění jejich původní vlasti? A kde se cítí být doma člověk, který v průsečíku obou těchto světů vyrostl?
Tyto otázky se během našeho funkčního období pokusíme zodpovědět. Své myšlenky a dílčí výsledky budeme mediálně prezentovat pomocí online blogu. Mezi jednotlivými příspěvky nebudou chybět autorské texty, zachycené příběhy, rozhovory, fotografické koláže či krátké videoportréty. Naším cílem je podpořit komunikaci mezi mladými Čechy a Němci v rámci daného tématu a přispět tím i k popularizaci Česko-německého fóra mládeže – zejména mezi našimi vrstevníky.
Členové:
Mentorka:
Barbora Nechanická
Popis skupiny:
„Domovu na stopě“ – toto téma nás bude provázet během příštího funkčního období Česko- německého fóra mládeže. My jsme Kateřina, Veronika, Arne, Clara a Benjamin. Zajímá nás, co míní různí lidé v Německu a Čechách o tématu domov a identita.
K tomu patří kosmopolitní lidé, migranti, tak jako starousedlíci a folklorní skupiny. Tyto zástupce jednotlivých skupin bychom rádi zpovídali a jejich odpovědi zdokumentovali prostřednictvím putovní výstavy. Vedle zmíněných témat chceme rovněž osvětlit roli domova v průběhu globalizace a rozdíly mezi českým, německým (a dalším) pojmem domova. V průběhu dokumentace nám pomáhají nejen samotní účastníci svou sdílností a výpověďmi o vlastním životě, ale také vědci z oboru sociologie a konečně grafická designérka. Na konci má vzniknout co nejširší spektrum představ o domově v 21. století. Avšak není významným cílem výstavy, dát jasnou definici domova, nýbrž přivést návštěvníky samotné k zamyšlení, co pro ně osobně domov vlastně znamená.