Projekt s cílem motivovat německou mládež k studijnímu či pracovnímu pobytu v České republice

Pracovní skupina seznámila v sedmém funkčním období již zhruba pět set lidí s činností Česko-německého fóra mládeže. Posluchači získali pomocí šestnácti interaktivních prezentací informace o studentské výměně, o semestru v zahraničí, jazykových kurzech a dobrovolné službě v ČR. V interaktivní části prezentace okusili jazykovou animaci a reálie. Účastníky jsme motivovali a povzbuzovali, aby se zabývali českým jazykem a kulturou. Po samotné prezentaci následovala diskuze. Na otázky jak získat vlastní zkušenosti odpovídali referenti, kteří v minulosti studovali v ČR. Účastníci se zajímali i o samotné Fórum mládeže. Ve skupině jsme museli nejprve vymyslet finanční plán a předložit ho Fondu budoucnosti a Koordinačnímu centru česko-německých výměn mládeže Tandem. Pak jsme jen hledali školy a univerzity, které by měly zájem. Museli jsme najít termíny, na kterých bychom se všichni shodli, abychom se mohli vždy prezentovat jako česko-německý tandem. Od minulé skupiny Czech In jsme přejali mnohé postupy, základní strukturu prezentací a zkušenosti a proto chceme, aby Czech in pokračovala i příští období.

Členové: Kamila Abrahamová, Anne Liebscher, Arne Mischer, Lucie Šarmanová, Monika Traubová, Dennis Varoß

Putovní výstava portétů Čechů a Němců, která si klade otázku existence evropské identity

Za předpokladu, že za “trvale udržitelnou Evropou” stojí lidé, kteří žijí v Evropě a ztotožňují se s ní, se naše pracovní skupina rozhodla zeptat lidí z lidí z obou sousedních zemí na toto téma. Rozhovory s celkem devíti respondenty jsme zpracovali do podoby putovní výstavy. Výstava nabízí nejrůznější životní příběhy z České republiky a Německa, ve kterých se především odrážející názory na Evropu.

Prozatím byla výstava k vidění na dvou místech v Německu a třech místech v České republice. Lokality jsme vybírali podle toho, abychom mohli oslovit co nejširší publikum. V Berlíně jsme v květnu hostovali na letošním celoněmeckém Kongresu mládeže, kde jsme se mohli představit asi 400 mládežníkům. V červenci byla výstava k vidění na dvou místech v Praze – v Meet Factory a na Gymnáziu Na Zatlance, kde jsme měli také především mladé publikum. Předposlední zastávkou byl v srpnu Oberhaching nedaleko Mnichova, kde jsme výstavu představili seniorům v Domově důchodců St. Rita organizace Caritas. Také během závěrečné prezentace letošního funkčního období Fóra mládeže v Ústí nad Labem byla naše výstava k vidění. V pražské Meet Factory a v Oberhachingu se nám podařilo uspořádat oficiální zahájení s osobnostmi z česko-německého prostředí.

Následně jsme připravili doprovodný katalog, který shromažďuje jednotlivé profily a naši původní myšlenku, a zaslali jsme jej nebo osobně předali všem lidem, kteří se na našem projektu podíleli.

Členové: Felix Baumgärtel, Alžběta Berčíková, Maren Hachmeister, Leonard Higi, Amalie Kostřížová, Jan Trnka

Česko-německý letní tábor pro mládež na téma trvale udržitelný rozvoj

Projekt se skládal z organizace a provedení týdenního tábora s workshopy na téma „Nachhaltigkeit heute- und morgen?/Udržitelnost dnes- a zítra?“, které bylo určené pro mladé lidi ve věku 15 až 19 let. Tábor s workshopy se konal od 22. do 26. července 2013 ve škole v přírodě Oberjugel v Johanngeorgenstadtu na česko-německých hranicích. Ve třech různých workshopech se zaměřením na módu, fotografii a média se účastníci seznámili s tématem udržitelnosti a naučili se základní pracovní techniky, které v druhé části workshopu uplatnili v praxi, např. vyrobením nového kusu oblečení ze staré látky. Poslední den setkání se konala simulační hra k tématu komunální politiky, která představila mladým možnosti, jak mohou realizovat jednotlivé udržitelné projekty ve svých domovských městech a jak se aktivně zapojit do rozhodovacího procesu na komunální úrovni.

Členové: Luise Dusatko, Juliane Henn, Alena Hrachová, Lisa Kitter, Alexandra Kubánková, Anna Skalická

Diskuzní platforma pro mládež o perspektivách česko-německé hospodářské spolupráce v Evropě

Pracovní skupina Ekonomie připravila projekt „Perspektivy česko-německých hospodářských vztahů – diskuze Česko-německého fóra mládeže“. Cílem projektu je diskuze v rámci Fóra mládeže jako celku a zájemců z řad veřejnosti o hospodářských tématech v česko-německém kontextu. Pracovní skupina připravila vybrané ekonomické otázky, aby o nich následně diskutovala s odborníky z oblasti hospodářství a politiky a výsledky této diskuze zachytila v písemné podobě. Členové pracovní skupiny přitom vystupovali jako zprostředkovatelé, kteří využijí nashromážděné poznatky v debatě s Fórem mládeže a veřejností k tomu, aby rozpoutali bohatou diskuzi. Z toho vycházel workshop na druhém plenárním zasedání Fóra mládeže od 28. února do 3. března 2013 a vícejazyčná diskuze pro veřejnost v Goethe-Institutu v Praze, která se uskutečnila 9. března 2013. Akce poskytly rámec pro obsahové rozpracování otázek česko-německých hospodářských vztahů v Evropské unii.

Členové: Henrike Bernhardt, Michael Borský, Kamil Kopczyński, Prokop Šícha, Jan Tománek, Lenka Zbranková

Projektový seminář zaměřený na problematiku pracovní migrace v České republice a Německu

V průběhu roku se setkala pracovní skupina dvakrát, v Praze a v Drážďanech. Navíc uspořádala ještě jeden pracovní víkend v Praze. Cílem spolupráce bylo vytvořit brožuru pro mladé lidi, kteří mají zájem o česko-německé vztahy, o téma „Pracovní migrace z Německa do Čech a naopak“. Chtěli jsme dosáhnout toho, aby díky naší brožuře byli zájemci upozorněni na možnost práce v zahraničí a také jim byly poskytnuty rady a tipy pro dlouhodobější pobyt. Obsah brožury jsme sestavovali na základě internetových rešerší a rozhovorů. Také přímá spolupráce všech členů pracovní skupiny, která byla skrz pracovní setkání možná, byla velmi důležitá pro úspěch našeho projektu.

Členové: Peter Eisner, Michal Holý, Michala Jílková, Julia Köpke, Zuzana Nosková, Jana Wille

Česko německé fórum se zasazuje o zlepšení a prohloubení česko-německých vztahů a aktivní spolupráci obou sousedních zemí.
Přátelé Česko-německého fóra mládeže, z.s.
Slovinská 686/16
10100 Praha

IČO: 266 51 866
© 2024 ČNFM. Všechna práva vyhrazena.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram