Každoročně je Česko-německé diskusní fórum místem výměny zkušeností a názorů zástupců z obou zemí. Z diskusního fóra se často vracíme domů s mnoha cennými impulzy pro zlepšení spolupráce v česko-německých vztazích. Stejně tak jako v minulých letech i v roce 2018 vystupovalo Fórum mládeže na plénu diskuzního fóra. Tentokrát ale byl náš hlas o to důležitější, jelikož tématem bylo: „Budoucnost česko-německých vztahů očima mladých Čechů a Němců.”
Fórum mládeže tak bylo nejen v publiku, ale také na pódiu. Mluvčí Antonia Planz byla účastníkem prvního panelu, který se zabýval tím, jak "mladá generace" vnímá demokracii. V diskusi se nezaměřovala jen na to, jak funguje demokracie ve Fóru mládeže, ale také informovala o svém projektu na univerzitě Martin Luther Halle-Wittenberg. Zde vede seminář se spolužáky a přednášejícími, jehož cílem je pomoci studentům naučit se žít v demokracii.
Také místopředsedkyně zaštiťující organizace Fóra mládeže Le Phoung Le se zúčastnila diskuse v prvním panelu a kromě jiného diskutovala o politické kultuře v České republice. Zajímavým výstupem přispěl i Eric Klausch z iniciativy Power On. “Všichni si pořád myslí, že mládež je budoucnost, ale tak to není,” tvrdil. „Mladí lidé jsou totiž také přítomnost.” A tak začala budoucnost česko-německých vztahů v Olomouci.
Další panel se zabýval společností 4.0. Bývalá mluvčí a zástupkyně Fóra mládeže Bettina Finzel na diskusním plénu přednesla cenné poznatky ze světa aplikované informatiky, kterou také studuje.
V předvečer diskusního fóra byli členové Fóra mládeže přizváni k účasti na slavnostním ceremoniálu česko-německé novinářské ceny. Obřad byl opět velmi vzrušující záležitostí.
Jsme zvědaví, jak nás při naší práci ve fóru ovlivní nově nabyté znalosti a postřehy a těšíme se na výroční konferenci v roce 2019, která se uskuteční v Lipsku.