V září 2017 se v bavorském Hofu sešlo 30 mladých lidí: 15 z nich z České republiky a 15 z Německa. Jen co se seznámili, rozdělili se do skupinek. A vydali se na dobrodružnou cestu. Cestu, která dospěla ke svému cíli 5. dubna 2019 na Německém velvyslanectví v Praze spolu se závěrečnými prezentacemi 10. funkčního období Česko-německého Fóra mládeže.
Při této příležitosti jsme měli šanci představit naše projekty širšímu publiku: kromě zástupců a zástupkyň mnoha česko-německých institucí jsme tak mohli oslovit i mladé lidi z obou zemí. Samotné prezentace jednotlivých pracovních skupin přišly na řadu hned po vřelých uvítacích projevech.
Skupina Dialog uskutečnila rozhovory na téma „Svoboda“ v kontextu minulosti i současnosti. Rozhovory probíhaly v partnerských městech Brno a Lipsko a budou zveřejněny i na webových stránkách skupiny. EUrolog pak na školách realizoval workshopy na téma Evropská unie. Podařilo se jim tak pojmout obsah výuky zábavným způsobem. Skupina Vergiss Mejn Nicht vytvořila kalendář, obsahující jedenáct příběhů o přechodech hranic, útěku, vyhoštění a migraci. Zelený Eintopf se zase postavil době plastového konzumu prostřednictvím Bezodpadové výzvy. A konečně RaušchBude se zhostil úkolu představit a zároveň propojit mladé hudebníky a hudebnice z České republiky a Německa. Mimo jiné byl díky tomu uspořádán koncert na nádvoří Německého velvyslanectví v Praze v létě 2018.
Kromě prezentací pracovních skupin zde byla i možnost seznámit se prostřednictvím tzv. „Živé knihovny“ s jednotnými členy a členkami Fóra mládeže a jejich projekty, kterým se věnují i mimo samotné Fórum. Tak například krajinářská architektka Marie Bělohoubková mluvila o svých stážích v architektonických ateliérech v Praze i v Drážďanech. Johanna Wentzel zase líčila své zkušenosti během stáže v saském Plavnu, kde se v rámci spolku Karo zapojila do boje proti prostituci a sexuálnímu zneužívání dětí. Byl představen i projekt Do Německa na zkušenou. A na závěrečné prezentace navazovalo poslední Plenární zasedání tohoto funkčního období. Využili jsme toho především k reflexi předchozího roku a půl ve Fóru mládeže.
Půldruhého roku ve Fóru je za námi. Výrazných momentů v rámci něj bylo spousta. Den otevřených dveří na Německém velvyslanectví, oslavy u příležitosti výročí od založení Česko-německého fondu budoucnosti a Knižní veletrh v Lipsku představují jen pár příkladů z mnoha akcí, na kterých bylo 10. funkční období Fóra mládeže zastoupeno.
Projekty jsou z větší části zakončeny, nečeká nás už žádný skype, ani žádné setkání pracovních skupin. Nicméně vzniklo a dále přetrvá ještě více, než projekty pracovních skupin – přetrvají zejména přátelství překračující hranice.