Jako organizátoři mezinárodního semináře Otevři oči / Augen auf se od 26. do 29. července v Ústí nad Labem představili Honza, Lucka, Philipp a Šárka z PS Interaktivní průvodce. Spolu s účastníky si vychutnali pestrý program, který připravili ve spolupráci s Collegiem Bohemicem a Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
Po stopách ústeckých zajímavostí s odborníky i na vlastní pěst
Když se ve čtvrtek 26. července scházeli v ústeckém muzea mladí lidé z blízkého okolí i daleka, bylo z jejich tváří možné číst ostych z neznámého, zvědavost i nadšení pro nový projekt. Alice Frýbová v roli jazykové animátory přivítala účastníky pestrým úvodním programem. „Hodně se mi líbila právě jazyková animace, protože nešlo jen o informace, ale o pocity. Hry pomohly navodit dobrou náladu, prolomit bariéry a byly důležité i pro začátek vzájemného poznávání,“ vysvětluje organizátorka Lucka.
Pozvání PS Interaktivní průvodce přijala Iva Červinková, doktorandka Teorie výtvarné výchovy na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, která svým příspěvkem ukázala estetické řešení veřejných ploch ve městě. „Z našich referentů mě zaujala Ivana, protože mi pomohla pochopit řadu do té doby nepochopitelných věcí. Třeba k čemu je tolik kašen v sadu u muzea,“ přiznává Honza.
V podvečer se tým projektu Augen auf přesunul do ústeckých ulic, kde poznával město i jeho obyvatele na vlastní kůži při stadtralley. Účastníci objevili netradiční pohled na chemičku a nechali si vyfotit profesionálním fotografem při předvádění kreativních póz. Společnými silami namalovali nejoriginálnější mozaiku na světě a vyzpovídali Ústečany na téma, co si myslí o životě ve městě. „My koordinátoři jsme byli až překvapení, jak účastníci přirozeně dokázali účastníci spojit své síly v smíšených týmech. Skoro to vypadalo, že se už dlouho znají a naprosto si důvěřují,“ popisuje Philipp Kirchenmaier své dojmy z městské ralley.
„Nejvíc jsem se těšila na večer na Větruši. Je odtud hezký výhled na město, který jsem si zamilovala od první chvíle, ale opravdové kouzlo pro mě získal až při povídání Milana Rudíka z Collegia Bohemica, který nám ukázal, že každá střecha nebo zelená plocha má svůj příběh a dějiny,“ popisuje poslední čtvrteční přednášku o historii Ústí nad Labem Šárka z PS Interaktivní průvodce.
U zrodu průvodce po městě jinak stála novinářka Bára Procházková
Na začátku nového dne přivítal organizační tým zvláštního hosta semináře, novinářku Báru Procházkovou, která se česko-německé skupině celý pátek věnovala a odhalovala jí tajemství poutavého psaní. Její přátelský přístup, příklady z praxe i pohotové rady zaujaly účastníky, jak potvrzuje Lucie Sýkorovská: „Bára je skutečné novinářské eso. Workshop mne jednoduše nadchl tím, jak byl velmi praktický, živý a zábavný zároveň.“
Pod Bářiným vedením se studenti rozdělili od česko-německých tandemů, ve kterých zpracovávali příspěvky k zajímavým místům v Ústí nad Labem. „Naším cílem není dělat tradičního turistického průvodce po městě, ale nabídnout pestrou směsici různých úhlů pohledu. Mezi tématy máme proto nejen hrad Střekov nebo cyklostezky, ale také působivý deník německé turistky, která se bez znalostí jazyka pokouší v městě domluvit. A třeba pivní jídelníček napoví, kam zajít na snídaňové či přesnídávkové pivo,“ vyjmenovává Lucka, studentka pedagogiky.
V pracovním duchu se nesla také část třetího dne, kdy pracovní skupiny využili volný čas k dokončení článků a zároveň měli prostor pro prohlubování přátelských vazeb. „Na tandemové práci jsem se naučila, že i Čech s Němcem si porozumí, že mají stejné myšlenky i nápady,“ usmívá se Petra Borovcová. Její zkušenost potvrzuje také Ronny Müller z Lipska: „Naučil jsem se, že při komunikaci je nejdůležitější nebát se to zkusit. A byl jsem překvapený, jak rychle jsem se sblížil s češtinou i mým novým českým kamarádem Jonášem.“
„Moc se mi líbila práce v tandemech a práce na článcích. Je totiž skvělé vědět, že jsme pomáhali vytvořit něco, co budou pak moci použít i ostatní,“ dodává Tabea Storz a organizátor Honza jí dává za pravdu: „Náš projekt seminářem nekončí. Naopak, začal druhý poločas. Během krátké doby se objeví náš průvodce na internetu a já bych si přál, aby zaujal spoustu mladých lidí a brzy našel své pokračovatele.“
Tento projekt je podporován programem Mládež v akci, Česko-německým fondem budoucnosti a za přispění Martina Hausenblase.