První plenární zasedání v Bayreuthu

13. září 2011

Bayreuth – město Wagnerovských hudebních slavností, sídlo vlády Horních Frank a místo, kde se roku 2001 konalo úplně první plenární zasedání Česko-německého fóra mládeže.
O deset let a mnoho úspěšných projektů později se Bayreuth znovu dočkal. Začalo nové funkční období Česko-německého fóra mládeže 2011/2012 a všech 30 členů a dvě koordinátorky, Franziska Stölzel a Daniela Fousková, se sešli na čtyři dny v mládežnické ubytovně v Bayreuthu. Plni očekávání začít nový rok spolupráce, o kterém při příjezdu věděli jen to, že bude plný setkávání a strhujících projektů.
Poté, co účastníci dorazili ze všech koutů Česka a Německa do Bayreuthu, byla na programu přednáška historika prof. Dr. Michaela Schwartze z Ústavu pro soudobé dějiny (Institut für Zeitgeschichte) v Berlíně. Profesor Schwartz poukázal na paralely a souvislosti etnických čistek v průběhu minulého století. Zaměřil se přitom na hrůzné události, které se odehrály v letech 1938-1947 v česko-německé oblasti. „Nejde mi o to zjistit, kdo je více vinen, zda Němci, nebo Češi, ale s pomocí vědeckých metod analyzuji příčiny a motivy, které stály za jednáním aktérů z obou států“, vysvětlil Schwartz. Po přednášce následovala diskuse, která přinesla impulzy pro letošní práci Fóra.
Program pokračoval seznamovacím večerem a v pátek se účastníci pustili do obsahové části. Ve svých motivačních dopisech společně s přihláškou do Fóra členové nastínili první nápady na projekty k letošnímu tématu „sociální soudržnost“. O těchto nápadech se dále diskutovalo a hlavním úkolem bylo rozdělení členů do pracovních skupin podle jejich zájmů, aby mohli záhy začít na projektech pracovat. Na cíli své budoucí činnosti se všichni shodli: angažovat se v česko-německém kontextu a předávat své nadšení pro sousední zemi dále. O nápady nebyla nouze – od letního tábora, přes geocaching a couchsurfing až po uspořádání vědecké konference.  Rychle se ukázalo, že ve Fóru 2011/2012 je mnoho aktivních a kreativních mladých lidí, kteří hodně přemýšleli o tom, jak by mohli v Česku i Německu oslovit různé cílové skupiny. S pomocí lektorky Susanne Paulus a koordinátorek se podařil náročný a ožehavý úkol, a sice posunout se od desítek rozmanitých nápadů k šesti pracovním skupinám s co nejkonkrétnějšími projekty.
V sobotu večer zbyl čas, aby si účastníci vzájemně představili speciality ze svých domácích regionů. Písně a víno z Frank, pečivo z Moravy, karlovarské oplatky, čokoládové koule z Halle, berlínský román českého spisovatele Jaroslava Rudiše, to vše vytvořilo pestrý obraz o rodných městech účastníků. Potom se celá skupina vydala do centra Bayreuthu, které kvůli nabitému programu nebylo možné navštívit dříve, a strávila tam společný večer. Už cestou do historického centra se popěvovaly české písničky a i po pracovním dni byla nálada skvělá.
Druhé plenární zasedání bude v listopadu a do té doby mají jednotlivé pracovní skupiny řadu úkolů, mimo jiné vypracovat vhodný koncept projektu, připravit finanční plány, hledat sponzory. Ale členové jsou plní naděje, motivovaní a v neděli odjížděli z Bayreuthu s velkou porcí entusiasmu.
Přestože první plenární zasedání v Bayreuthu trvalo jen krátce, podařilo se na něm to, co je v širším kontextu cílem působení Česko-německého fóra mládeže. Ze skupiny mladých Čechu a Němců se stalo společenství, které se těší na společné projekty.
 

Česko německé fórum se zasazuje o zlepšení a prohloubení česko-německých vztahů a aktivní spolupráci obou sousedních zemí.
Přátelé Česko-německého fóra mládeže, z.s.
Slovinská 686/16
10100 Praha

IČO: 266 51 866
© 2024 ČNFM. Všechna práva vyhrazena.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram