Perspektivy česko-německých hospodářských vztahů – diskuze pracovní skupiny Ekonomie

27. prosince 2012

Projekt pracovní skupiny (PS) Ekonomie „Perspektivy česko-německých hospodářských vztahů - diskuze Česko-německého fóra mládeže“ je v plném proudu. Základní přehled o aktuální situaci skupina získala díky setkání s vedoucím ekonomického oddělení na pražském velvyslanectví Německa Milanem Šimandlem. Poté se v Praze od 23. do 25. listopadu 2012 uskutečnilo ve spolupráci s Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem za podpory MŠMT první projektové setkání PS Ekonomie. S ekonomem Jiřím Štegem a novinářkou Lenkou Zlámalovou na něm diskutovali nejen členové PS, ale i další zájemci. Hlavní osnovu debaty a otázky pro referenty si PS připravila na svém pracovním setkání v Bamberku. Otázky se týkaly obchodní vztahů a úzké spolupráce až závislosti jednotlivých odvětví ekonomiky na sousedním státu. Účastníci mluvili také o vzájemných investicích, podobnosti a odlišnosti podnikové kultury, vlivu ekonomické krize a dalších aktuálních tématech.

S panem Štegem, který v devadesátých letech působil v mnoha firmách po Evropě, mluvila PS o odlišnostech firemní kultury v evropských státech. Protože se účastnil transformace mladoboleslavské Škodovky po koupi Volkswagenem, zabrousilo se v diskuzi i na toto období. Pan Šteg vyprávěl, že se o Škodovku ucházel i Renault. Automobilka VW ale nakonec vyhrála, protože slíbila zachování značky, vlastní vývojová a výzkumná centra a zaručila, že továrnu nebude používat jen jako výrobní linky. Transformaci podniku vnímal pan Šteg velice pozitivně. Přes počáteční nedůvěru k českému nižšímu managementu se nakonec podařilo dosáhnout vřelých vztahů a překonat i složité situace v rámci tehdy problematických českých dodavatelů, kteří byli z dob plánovaného hospodářství zvyklí na jiné postupy.

Na problematiku investic se PS zaměřila také v rozhovoru s druhou referentkou, Lenkou Zlámalovou. Ta ukázala na základě statistik i selského rozumu, jak výhodné jsou pro německé firmy investice do Česka. Pozitivně hodnotí funkční infrastrukturu, geografickou blízkost, nižší platy, podobnou pracovní mentalitu, ale i technicky vzdělanou pracovní sílu. Podle některých názorů by se Česká republika dála označit jako „externí spolková země s jistými odlišnostmi“. Přestože podíl obchodní výměny mezi Německem a ČR na celkovém zahraničním obchodu klesá, rozsah vzájemného obchodu se v absolutních číslech stále zvyšuje (celkový zahraniční obchod České republiky tedy roste rychleji než obchod s Německem).

Díky Koordinačnímu centru česko-německých výměn mládeže Tandem a podpoře MŠMT mohla PS Ekonomie diskutovat o zajímavých a podstatných otázkách česko-německých vztahů a rozšířit tak své obzory a znalosti. O část svých poznatků a dojmů se s radostí podělí s ostatními členy Česko-německého fóra mládeže v rámci workshopu na příštím plenárním zasedání (28.2.-3.3.2013, Chemnitz). Na jeho základě uspořádá PS Ekonomie 8. března 2013 v Praze krátký seminář pro veřejnost, na který jsou všichni zájemci srdečně zváni.

Česko německé fórum se zasazuje o zlepšení a prohloubení česko-německých vztahů a aktivní spolupráci obou sousedních zemí.
Přátelé Česko-německého fóra mládeže, z.s.
Slovinská 686/16
10100 Praha

IČO: 266 51 866
© 2024 ČNFM. Všechna práva vyhrazena.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram