Od 23. 9. do 25. 9. se v Mariánských Lázních a v klášteře Teplá uskutečnila výroční konference Česko-německého diskusního fóra na téma "strach z cizího". V sobotu 24. 9. diskutovali účastníci v rámci panelové diskuse o aspektech kultury, hodnot, politických a sociologických souvislostech. Mezi diskutujícími byli vedle bývalého českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a ředitele Goethe-Institutu v Praze Bertholda Frankeho další významné osobnosti z oblasti politiky a ekonomie.
Výroční konference byla zahájena spolupředsedy Česko-německého diskusního fóra Liborem Roučkem a Christianem Schmidtem. Publikum přivítal také opat kláštera Teplá Filip Lobkowicz. Poté byl „strach z cizího“ pojatý z různých perspektiv v rámci tří panelových diskusí. Diskutující zdůraznili ve svých vyjádřeních, že je potřeba zejména nadnárodních, otevřených diskusí o nevlastní i vlastní kultury a hodnot, aby se našla mezinárodní řešení ohledně uprchlické krize.
V první panelové diskusi Karel Schwarzenberg navrhl definovat kulturu a hodnoty na základě společných zájmů. Berthold Franke doplnil, že ti, kterých se to dotýká, nesedí u stolu. Proto podle něj příliš silné zdůraznění rozdílů vede k tomu, že tyto rozdíly se stanou znakem identity. Může vzniknout strach, který působí i bez reálné zkušenosti. Hartmut Koschyk, člen strany CDU a zmocněnec vlády pro otázky emigrace a národnostních menšin, varoval před postfaktickém období, zejména trvání na svém stanovisku bez faktů.
Martin Neumeyer (strana CSU), účastník druhého panelu a komisař pro integraci spolkové země Bavorsko, považuje za důležité oboustranné interkulturní vzdělání pro úspěch integraci uprchlíků. Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, varoval před zobecněním situací z jednotlivých příkladů. Připsal médiím a sociálním sítím velkou zodpovědnost za integrační překážky, například xenofobii. Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, upozornil na závislost České republiky na exportu a dodal, že vidí velkou výhodu v integraci zahraničních zaměstnanců, čímž se zlepší produkce a firmy se lépe prosadí na trhu.
Český ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) uvedl v poslední panelové diskusi, že v České republice doposud nevznikly žádné závažnější problémy s integrací, avšak panika je velká. Bývalá místopředsedkyně Německého spolkového sněmu Antje Vollmer ukázala pochopení pro obavy občanů. Musí být možné vyjádřit strach nebo obavy z budoucnosti. Nesmí se stát, že nikdo už se neodváží něco říct. Přeje si smíření zemí EU. Podle bývalého poslance Evropského parlamentu a mluvčího Sudetoněmecké národnostní skupiny Bernda Posselta (CSU) se rozdělení uprchlíků mezi jednotlivé státy EU nepovedlo kvůli egoismu států. Zdůraznil nutnost preventivní diplomacie, aby se zabránilo dalším konfliktům.
Bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček shrnul hlavní myšlenky diskutujích a dospěl k závěru, že je potřeba odvahy k otevřené diskusi a výměně názorů s cílem dosáhnout smysluplné a kooperativní řešení v rámci EU. Výzvy by se měly řešit proaktivně. Otevřená a pluralistická společnost je hodnota, která by se měla chránit.
Příští výroční konference se bude zabývat 20. výročím diskusního fóra.
Česká mluvčí Česko-německého fóra mládeže Veronika Křížková byla pozvána k účasti na první panelové diskuse na téma "kultura a hodnoty", ale nemohla se zúčastnit kvůli nemoci. Její připravený projev je k dispozici v písemné formě na internetových stránkách fóra mládeže www.cnfm.cz.