Názorný, zaměřený na řešení, energický - coaching s Franziskou Stölzel

14. října 2012

Jen po dvou týdnech od začátku svého funkčního období, od 14. do 16. září, se opět sešlo několik členů Česko-německého fóra mládeže v Goethe-Institutu v Praze. Na coachingový víkend pod vedením Franzisky Stölzel si mluvčí Fóra, jejich zástupci, vedoucí pracovních skupin, mentoři i koordinátoři přibalili kopu nadšení a energie. Na programu byla různá témata, mimo jiné komunikace ve virtuálním týmu, komunikační struktury Fóra mládeže a projektová práce.
Pátek patřil otázce „Co se vlastně dělo během minulých 14 dnů?“. Po poznávacím bingu shrnuli vedoucí pracovních skupin události od plenárního zasedání v Řezně, kde se jejich týmy vytvořily. Mluvili nejen o obsahu projektů, ale také o náladě a komunikaci ve skupinách. Zabývali se i možnými výzvami a problémy, které by je mohly potkat v budoucnosti. Během prvních 14 dnů svého funkčního období každá pracovní skupina vypracovala koncept projektu s finančním plánem. V některých bodech je však bylo třeba upřesnit, například PS Já, Evropan ještě hledala objekty pro plánovanou putovní výstavu, PS Ekonomie se zase musela dohodnout na konkrétním tématu pro svou diskusní platformu. Otevřených otázek do diskuze zůstalo nemálo, někteří účastníci pracovali na svých projektech ještě u večeře.
V sobotu ráno se účastníci sešli v Goethe-Institutu a pustili se do vymezování úkolů a zodpovědností jednotlivých aktérů Fóra mládeže. Rozdělili se do skupinek podle úkolů ve Fóru a sestavili soupis svých povinností a přání. Následně ho představili ostatním a společně vytvořili přehled všech závazků a rozdělení rolí. Za zdůraznění stojí například ústřední role organizačního týmu (tzv. orgatým), který je na základě své reprezentativní funkce informován o všech probíhajících projektech. Koordinátoři představují spojku mezi Fórem mládeže a jeho zřizovatelskými spolky, které koncepčně a finančně zajišťují jeho činnost. Odpoledne se účastníci věnovali problémům, výzvám a příležitostem práce virtuálního týmu. Za pomoci hravých simulací zjistili, jak náročná může být komunikace bez vizuálního vnímání komunikačního partnera. Večer využil český spolek (občanské sdružení Česko-německé fórum mládeže) a nově strukturovaná pracovní skupina pro PR pro představení své činnosti .
Poslední den coachingového víkendu, v neděli, se mezi jednotlivé pracovní skupiny rozdělili jejich mentoři. Ti tak mohli začít se svou úlohou v pracovních skupinách – podporou při sestavování projektových konceptů a finančních plánů. Intenzivní práce na projektech pokračovala až do poledne. Na závěr účastníci vyjádřili svou zpětnou vazbu, čímž se chýlí ke konci i tento článek. Například Janík o coachingovém víkendu řekl: „Jsem zvyklý spíš sledovat prezentace v PowerPointu. Prezentace od Franzi se mi moc líbila, protože byla velmi interaktivní a nezahrnovala žádné PowerPointy.“ Felix zdůraznil: „Těší mě, že jsme nebyli jen upozorněni na problémy, ale dostali jsme také řešení.“ Coachingový víkend byl velmi podařeným úvodem do další konstruktivní práce sedmého funkčního období Fóra mládeže.
Velmi děkujeme Koordinačním centrům česko-německých výměn mládeže – Tandem Plzeň a Regensburg, Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Goethe-Institutu v Praze za jejich podporu!

Česko německé fórum se zasazuje o zlepšení a prohloubení česko-německých vztahů a aktivní spolupráci obou sousedních zemí.
Přátelé Česko-německého fóra mládeže, z.s.
Slovinská 686/16
10100 Praha

IČO: 266 51 866
© 2024 ČNFM. Všechna práva vyhrazena.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram