Kultura a hodnoty

28. září 2016

Česká mluvčí Česko-německého fóra mládeže Veronika Křížková si připravila k výroční konferenci Česko-německého diskusního fóra následující projev na téma "Kultura a hodnoty".

Vážené dámy, vážení pánové,

velmi si vážím pozvání mezi diskutující. [...]

Ráda bych nejdříve krátce představila Česko-německé fórum mládeže. Česko-německé fórum mládeže je projektem, který vznikl v roce 2001 na popud právě Česko-německého diskusního fóra. Díky Fóru mládeže se mohou mladí lidé z obou zemí společně setkávat a diskutovat o aktuálních tématech. V současném, devátém, funkčním období se věnujeme tématu „Kde jsem doma?“. V rámci našich setkávání se tedy věnujeme otázkám domova, identity, migrace a dalším příbuzným tématům.

Členové Česko-německého fóra mládeže mají rozdílný původ, vzdělání i zájmy. Díky společnému setkávání, diskutování a vytváření projektů se blíže poznáváme, snažíme se porozumět jeden druhému a postupně odbouráváme stereotypy. Myslím, že právě společný dialog, společná komunikace jsou prostředkem pro podporu demokracie.

Strach z cizího je tématem, které nynější mladou generaci velmi zajímá. Na začátku září jsme na našem plenárním setkání v Praze zvolili zastřešující téma pro desáté funkční období Fóra mládeže. Mezi návrhy byla například témata digitalizace, rovné zastoupení žen a mužů, politická angažovanost. Největší podporu ale nakonec získala otázka „Jakou budoucnost (s)tvoříme?“. Otázka vlastně vyjadřuje jakousi nejistotu, strach z cizího a neznámého.

Česko-německé fórum mládeže se také intenzivně věnuje otázce migrace. V březnu 2015 jsme na setkání v Lipsku společně přijali prohlášení k evropské migrační krizi. Protože je jeho obsah stále aktuální, šest bodů prohlášení nyní krátce shrnu.

My, Členové Česko-německého fóra mládeže oceňujeme dosavadní výkony německé občanské společnosti i angažmá českých občanů. Zdůrazňujeme nutnost důstojného zacházení s uprchlíky v obou zemích. Distancujeme se od hnutí PEGIDA, Islám v ČR nechceme a jejich příznivců. Apelujeme na kritický přístup společnosti k médiím. Upřednostňujeme evropské řešení uprchlické krize, které nebude možné bez přiměřeného příspěvku všech členských států. V otázce migrační krize se vyslovujeme také pro užší a intenzivnější česko-německou spolupráci. 

Tyto body jsme sepsali a odhlasovali. Vzniklo tím takzvané Prohlášení Česko-německého fóra mládeže k uprchlické krizi. Troufám si říct, že body prohlášení jsou platné doteď a můžeme ho tedy vnímat jako stanovisko české a německé mládeže. Určitě ne celé mládeže, každopádně ale mládeže, za kterou zde dnes vystupuji.

Česko německé fórum se zasazuje o zlepšení a prohloubení česko-německých vztahů a aktivní spolupráci obou sousedních zemí.
Přátelé Česko-německého fóra mládeže, z.s.
Slovinská 686/16
10100 Praha

IČO: 266 51 866
© 2024 ČNFM. Všechna práva vyhrazena.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram