Kolik Evropy potřebujeme? Perspektivy evropské hospodářské integrace

29. března 2013

V sobotu 9. března 2013 uspořádala pracovní skupina Ekonomie diskuzi na téma „Kolik Evropy potřebujeme? Perspektivy evropské hospodářské integrace“. Během dvouhodinové debaty se mladí Češi a Němci zabývali klíčovými otázkami, které dnes hýbou Evropou.
V prostorách pražského Goethe Institutu, který má malebné místo přímo vedle Národního divadla na nábřeží Vltavy, se díky intenzivní reklamní kampani sešlo téměř 30 lidí. Po krátkém představení Česko-německého fóra mládeže a dosavadní činnosti pracovní skupiny Ekonomie shromáždili účastníci pojmy, které si s Evropou spojují. Přitom se kladl důraz především na společné hodnoty EU jako například demokracie, sociální jistoty, svoboda a multikulturalita. Mezi návrhy se objevily také pojmy korupce, byrokracie, rivalita mezi západní a východní Evropou a neefektivnost.

Poté, co byly nalezeny důležité pojmy, se publikum rozdělilo do skupin podle toho, k jakému tématu se přítomní chtěli vyjádřit:

  • V diskuzi na téma „Demografie“ se účastníci zabývali problémy, které vznikají v souvislosti se stárnutím evropského obyvatelstva, výhodami a nevýhodami imigrace, efektivitou současné rodinné politiky a vyhlídkami do budoucnosti.
  • Tématu „Udržitelný rozvoj“ přisoudili mladí lidé  vedle ekologického aspektu podstatný význam především na poli trvale udržitelného hospodaření. V této souvislosti se skupina shodla na tom, že je třeba motivovat podniky k větší sociální odpovědnosti a že v koncepci EU nejméně trvalé udržitelnosti odpovídají zemědělské dotace.

  • Účastníci diskuze na téma „Kulturní identita“ se shodli na společné definici pojmu „kultura“ a vymezili evropskou kulturu od jiných světových kultur. Dále se bavili o angličtině jako společném úředním jazyku a ujednotili se na tom, že už dnes angličtina víceméně tuto úlohu plní, což se v dalších letech bude jistě ještě zesilovat.
  • U tématu „Federalismus versus centralismus v Evropě“ došli mladí Němci a Češi k závěru, že v současnosti stále ještě federalismus potřebujeme, protože regionální rozdíly jsou prozatím příliš velké na hospodářské i společenské úrovni. S centralizovanou Evropou se dá podle nich do budoucna počítat, ale k vývoji musí docházet zezdola, až budou splněny nutné předpoklady, a systém centralismu není možné vynucovat seshora.
  • V diskuzi ke společné měnové unii, která se nesla v duchu „Euro – měna s budoucností“, došli účastníci společně k tomu, že měnová unie ve své aktuální podobě nemá v budoucnu mnoho šancí. Vedle toho diskutovali o perspektivách vstupu České republiky do měnové unie.

Podrobný popis jednotlivých diskutovaných témat a závěry vám přinese pracovní skupina Ekonomie v příštích týdnech.
Na závěr diskuze se promítalo video, které aplikuje současné problémy v rámci EU na německo-řecký pár, který se pře kvůli své tíživé finanční situaci. Můžete se na něj podívat zde: http://www.youtube.com/watch?v=q5FT47kLZfs
Diskuze byla velmi přínosná a inspirativní. Pracovní skupina Ekonomie děkuje všem zúčastněným a těší se na další podobné akce!

Projekt byl realizován za podpory Česko-německého fondu budoucnosti, Tandemu – Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže a Goethe Institutu v Praze.

Česko německé fórum se zasazuje o zlepšení a prohloubení česko-německých vztahů a aktivní spolupráci obou sousedních zemí.
Přátelé Česko-německého fóra mládeže, z.s.
Slovinská 686/16
10100 Praha

IČO: 266 51 866
© 2024 ČNFM. Všechna práva vyhrazena.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram