Hranice mého domova jsou asi jen v mé hlavě

1. dubna 2017

Hosté závěrečné prezentace

„Pocit domova nemusí být spojen s bydlištěm ani státními hranicemi, záleží také na lidech v našem okolí,“ shodují se mladí Češi a Němci. Rok a půl se celkem 30 členů Česko-německého fóra mládeže věnovalo otázce „Kde jsem doma?“ a výsledky své práce prezentovali 17. března v bavorském Řezně. Pracovní skupiny představily krátké filmy, výstavy, publikace či internetové platformy svých projektů.

Skupina „Domovu na stopě“ představila svoji putovní výstavu. Výstava plakátů různých lidí ukazuje, jak je široké vnímání domova ve 21. století a v době globalizace. „Hranice mého domova jsou asi jen v mé hlavě,“ tvrdí architekt česko-japonského původu Osamu Okamura, jeden z dotazovaných. „Vždy, když někam cestuji, tak s tím záměrně pracuji. Snažím se každý rok vyjet do nějaké země, kde jsem ještě nebyl, a tím mentálně posouvám hranice svého domova,“ uvedl. Mezi další vyzpovídané patří politický aktivista a bývalý šéfredaktor magazínu Score Jan Vrobel, polská spisovatelka žijící v Německu Brygida Helbig nebo také bezdomovec Jiří Valčík z Bystříce pod Hostýnem. Skupina výstavu představila poprvé již v únoru 2017 v Plzni, nadále bude putovat do Gießenu, Würzburgu, Salzkottenu a Svatého Hostýnu, současně probíhají jednání o dalších místech.

Nadále pracovní skupina „Volt“ promítala své krátké filmy Kulturštrúdl. Filmy zachycují pět různých studentů na zahraničních pobytech a mapují jejich pocity před, během a po skončení Erasmus-semestru. „Myslím, že to může být užitečné pro studenty, kteří chtějí vyjet, protože uvidí, že nemusí mít strach z ciziny a mohou nasbírat spoustu zkušeností,“ zhodnotila film členka Fóra mládeže Kateřina Kabátová.

Účastník závěrečné prezentace si taktéž mohl prohlédnout interaktivní brožurku pracovní skupiny „Okamblick“, výstavu pohlednic z různých koutů Česka a Německa od skupiny „Kulturšok“ a v neposlední řadě představila skupina „Domov-místo-vztah“ svůj internetový blog plný videí, podcastů a textů o domově.

Německá mluvčí Bettina Finzel považuje devátý ročník Fóra mládeže za úspěšný. „Projekty přiměly členy k zamyšlení se nad pojmem domov. Prostřednictvím svých prezentací se jim povedlo zapojit publikum do diskuze o různorodém pojetí domova.“

Česko-německé fórum mládeže tvoří 30 dobrovolníků z Česka a Německa ve věku 16 až 26 let, kteří se snaží o zlepšení a prohloubení česko-německé spolupráce. Závěrečnou prezentací vyvrcholil devátý ročník a nyní budou do září skupiny propagovat výsledky svých projektů. Na podzim 2017 začne jubilejní desátý ročník. Pro bližší informace k účasti ve Fóru mládeže je možné napsat e-mail na info@cnfm.cz.

___   

Česko německé fórum se zasazuje o zlepšení a prohloubení česko-německých vztahů a aktivní spolupráci obou sousedních zemí.
Přátelé Česko-německého fóra mládeže, z.s.
Slovinská 686/16
10100 Praha

IČO: 266 51 866
© 2024 ČNFM. Všechna práva vyhrazena.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram