V hornolužické obci Smjerdźaca/Schmerlitz se v posledním srpnovém týdnu 25.–30. srpna 2014 uskutečnil intenzivní kurz češtiny pro lužické Srby, který pořádal lektor českého jazyka v Budyšině a alumni Česko-německého fóra mládeže Pavel Šlechta. Hned v pondělí byla na úvod programu hostem česká mluvčí Fóra mládeže Šárka Navrátilová, která účastníkům představila naše aktivity a pozvala je do Česka.
Jak Šárka na Lužici představovala Fórum mládeže a seznámila se s lužickými Srby
Pozvánka na lužickosrbský letní kurz byla pro mě osobně od začátku něčím výjimečným. Musím přiznat, že není oblast v česko-německém prostoru, o které bych z různých zdrojů slyšela tolik, a přesto věděla tak málo. V Budyšině se mi dostalo vstřícného přijetí od Pavla Šlechty a jeho kolegů ze Srbského domu, který je sídlem významného spolku Domowina a slouží jako lužickosrbské kulturní středisko. Při prohlídce historického centra města jsem mohla obdivovat bohaté dějiny tohoto malého národa a pochopit lépe jeho vztahy k Čechům, Polákům a Němcům. Z vyprávění jsem se dozvěděla také o současných hrozbách pro historické osídlení jako třeba uzavírání lužickosrbských škol nebo bourání tradičních vesnic kvůli těžbě kaolinu a uhlí.
Pondělní odpoledne jsem strávila ve Smjerdźacy s účastníky intenzivního kurzu češtiny, kterým jsem mohla představit činnost Česko-německého fóra mládeže a jeho pracovních skupin. Vystoupení v češtině jsem se dále rozhodla formulovat jako pozvánku do České republiky. Svým hostitelům jsem ukázala různé možnosti, které jim moje vlast nabízí. K sousedům nemusí přijet jen na návštěvu, mladí lidé se mohou zapojit do mezinárodních projektů, jako je třeba Fórum mládeže, a využít nabídky odborných stáží. Pro všechny generace je jistě atraktivní navazování vzájemných vztahů skrze spolupráci měst a škol a kulturní instituce mohou využít například zapojení českých dobrovolníků.
Při společném hudebním večeru jsem se sama mohla přesvědčit, že Čechy a lužické Srby spojuje nejen láska k hudbě, ale že si mají skutečně hodně co říct. Návštěva v tomto kraji pro mě byla nesmírně inspirující zkušeností a budu ráda, když budu moci přispět k tomu, aby se nám ve Fóru mládeže podařilo otevřít více možností pro výměnu s lužickosrbskými vrstevníky i místními organizacemi.
Více o Jazykovém centru Witaj, které pořádá mimo jiné letní intenzivní kurz češtiny, najdete na webových stránkách.
Vaše mluvčí Šárka