Česko-německé fórum mládeže uspořádalo 13. září v Muzeu města Ústí nad Labem závěrečnou prezentaci svého sedmého funkčního období. Během dopoledního trhu projektů představilo pět pracovních skupin výsledky, kterých se jim podařilo dosáhnout za uplynulý školní rok 2012/2013. Poté následovala diskuze k otázce „Jak zapojit více mladých do česko-německé spolupráce?“ s hosty působícími v oblasti přeshraniční spolupráce mládeže.
Den s Fórem mládeže zahájila Blanka Mouralová, ředitelka Collegia Bohemica, které se stalo hostitelem závěrečné prezentace. Po ní pozdravil přítomné patron Fóra mládeže Josef Zieleniec, který zdůraznil význam mladých lidí z České republiky a Německa pro budoucnost vzájemných vztahů. Úvodního slova se dále ujali zástupci dvou hlavních podporovatelů organizace, Tomáš Jelínek z Česko-německého fondu budoucnosti a Jan Lontschar z Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem Plzeň.
Po oficiálním zahájení byl otevřen trh projektů, na kterém se návštěvníci mohli seznámit s členy Fóra mládeže a výsledky jejich práce. Skupiny nabídli na svých stáncích informace o táboru o udržitelném rozvoji, diskuzní řadě k ekonomickým otázkám, výstavě k evropské identitě, brožuře o pracovní migraci a kampaň na podporu češtiny v Německu. (Na našich webových stránkách vám v příštích dnech přineseme další materiály k projektům našich pracovních skupin.)
Program v ústeckém muzeu vyvrcholil odpoledne panelovou diskuzí, do které svými zkušenostmi přispěli: Jan Tománek (Česko-německého fóra mládeže), Kathrin Freier (Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem), Thomas Hetzer (Deutsch-polnisches Jugendwerk) a Josef Märc (Gymnázium Chomutov). Publikum se nejvíce zajímalo o motivaci mladých lidí v česko-německé spolupráci, různé způsoby navazování kontaktů a využití nových médií.
Z diskuze vyplynulo, že klíčový význam pro česko-německou spolupráci má motivace. „Snažíme se hledat stále nová témata a oslovit jimi různé zájmové skupiny,“ vysvětlil Thomas Hetzer, jak více mladých povzbudit do angažmá v mezinárodních projektech. Jako příklad uvedl spolupráci s domovy pro mladé lidi s omezenými příležitostmi nebo sportovní výměny německo-polské mládeže.