Členové v Ústí nad Labem představili výsledky celoroční práce Fóra mládeže

20. září 2013

Česko-německé fórum mládeže uspořádalo 13. září v Muzeu města Ústí nad Labem závěrečnou prezentaci svého sedmého funkčního období. Během dopoledního trhu projektů představilo pět pracovních skupin výsledky, kterých se jim podařilo dosáhnout za uplynulý školní rok 2012/2013. Poté následovala diskuze k otázce „Jak zapojit více mladých do česko-německé spolupráce?“ s hosty působícími v oblasti přeshraniční spolupráce mládeže.
Den s Fórem mládeže zahájila Blanka Mouralová, ředitelka Collegia Bohemica, které se stalo hostitelem závěrečné prezentace. Po ní pozdravil přítomné patron Fóra mládeže Josef Zieleniec, který zdůraznil význam mladých lidí z České republiky a Německa pro budoucnost vzájemných vztahů. Úvodního slova se dále ujali zástupci dvou hlavních podporovatelů organizace, Tomáš Jelínek z Česko-německého fondu budoucnosti a Jan Lontschar z Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem Plzeň.
Po oficiálním zahájení byl otevřen trh projektů, na kterém se návštěvníci mohli seznámit s členy Fóra mládeže a výsledky jejich práce. Skupiny nabídli na svých stáncích informace o táboru o udržitelném rozvoji, diskuzní řadě k ekonomickým otázkám, výstavě k evropské identitě, brožuře o pracovní migraci a kampaň na podporu češtiny v Německu. (Na našich webových stránkách vám v příštích dnech přineseme další materiály k projektům našich pracovních skupin.)

Program v ústeckém muzeu vyvrcholil odpoledne panelovou diskuzí, do které svými zkušenostmi přispěli: Jan Tománek (Česko-německého fóra mládeže), Kathrin Freier (Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem), Thomas Hetzer (Deutsch-polnisches Jugendwerk) a Josef Märc (Gymnázium Chomutov). Publikum se nejvíce zajímalo o motivaci mladých lidí v česko-německé spolupráci, různé způsoby navazování kontaktů a využití nových médií.

Jak zapojit více mladých do česko-německé spolupráce?

Z diskuze vyplynulo, že klíčový význam pro česko-německou spolupráci má motivace. „Snažíme se hledat stále nová témata a oslovit jimi různé zájmové skupiny,“ vysvětlil Thomas Hetzer, jak více mladých povzbudit do angažmá v mezinárodních projektech. Jako příklad uvedl spolupráci s domovy pro mladé lidi s omezenými příležitostmi nebo sportovní výměny německo-polské mládeže.

Kathrin Freier z Tandemu Regensburg zdůraznila, že velký význam v této oblasti mají zejména kontakty, které lze prohlubovat i díky internetu. „Nová média dnes mají velký vliv. Otevírají nové možnosti komunikace, díky kterým mohou být ve spojení lidé z různých měst nebo zemí. Základem mezinárodních projektů je výměna názorů a informací, kterou internet výrazně usnadňuje,“ vysvětlila Freier. „Přes internet je snazší komunikovat s účastníky našich projektů a aktivně je zapojit do přípravy,“ doplňuje Thomas Hetzer z německo-polského sdružení Deutsch-polnisches Jugendwerk.   

Podle Jana Tománka, mluvčího Fóra mládeže, jsou přátelství a společné prožitky výbornou motivací pro angažované mladé lidi. „Ve Fóru mládeže se snažíme sdílet fotografie a komentáře k našim aktivitám na sociálních sítí, protože to posiluje osobní vazby mezi našimi členy,“ vysvětluje Tománek, „Ale také je to způsob jak chceme navenek ukázat, co s námi může prožít mladý člověk, když se k nám připojí.“
Další fotografie najdete na facebooku Česko-německého fóra mládeže.
Rádi bychom poděkovali Collegiu Bohemicu, které se stalo hostitelem naší závěrečné prezentace v Ústí nad Labem, za milé přijetí a našim partnerům, Česko-německému fondu budoucnosti, Koordinačnímu centru česko-německých výměn mládeže Tandem a Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR, za podporu a přízeň.
Česko německé fórum se zasazuje o zlepšení a prohloubení česko-německých vztahů a aktivní spolupráci obou sousedních zemí.
Přátelé Česko-německého fóra mládeže, z.s.
Slovinská 686/16
10100 Praha

IČO: 266 51 866
© 2024 ČNFM. Všechna práva vyhrazena.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram