Co se děje v Česko-německém fóru mládeže v mezičase, kdy deváté funkční období již skončilo a desáté, jubilejní, ještě nezačalo? Koná se alumnifestival!
V Německé škole v Praze se v sobotu 17. června 2017 sešlo čtyřicet pět bývalých členů Česko-německého fóra mládeže. Proč přijeli? Aby si připomněli projekty z více než patnáctileté historie fóra, potkali staré známé, ale také poznali další Čechy a Němce, kteří se angažovali a často nadále angažují v česko-německých vztazích. Jak říká Fabian Kuntz, člen osmého funkčního období: “Na své působení ve fóru mládeže v letech 2014-2015 mám spoustu skvělých vzpomínek, proto jsem rád za možnost je spolu se starými přáteli znovu oživit. Výborné bylo ale také poznat účastníky z dalších funkčních období a sledovat úspěšnou kontinuitu fóra mládeže.”
Formální i neformální networking mezi alumni byl důležitou součástí setkání, nechyběla ale ani čísla a statistiky - v úvodní prezentaci si přítomní připomněli všech devět funkčních období, během kterých prošlo fórem mládeže více než 300 členů. Zastoupen byl i projekt “Do Německa na zkušenou”, který vznikl v jedné z pracovních skupin a úspěšně funguje již více než deset let. Jeho zakladatelka a členka prvního a druhého funkčního období Bára Procházková shrnula svůj dojem z alumnifestivalu takto: “Alumnifest byl parádní, je moc příjemné vidět se po tolika letech. Navíc je vidět, že se jedná o skupinu lidí, kteří mají něco společného a tím pádem mají k sobě blíž, i když je třeba mezi nimi věkový rozdíl i patnácti let. Je obohacující trávit čas s lidmi, kteří se ve svém životě nebojí podívat se přes okraj talíře, opustit domácí pohodu a vydat se do světa poznávat cizí kultury.”
Odpolední veřejná diskuze se zaměřila na budoucnost česko-německé práce s mládeží. Zástupci podporovatelů, zastřešujícího spolku a bývalí členové fóra živě diskutovali o jeho roli a výzvách jako je zapojení širších sociálních vrstev a mladých lidí z regionů či otázka politizace. Moderátor Pavel Bobek, další z bývalých členů fóra mládeže, ocenil živost diskuze a zapojení publika pomocí prázdné židle. Diskuzi zhodnotil jako výbornou sebereflexi česko-německé spolupráce mládeže i fóra samotného: “Viděli jsme potenciál alumni naživo.”
Příjemnou atmosféru umocňovaly krásné prostory poskytnuté Německou školou v Praze. V aule školy byla během akce k vidění i putovní výstava “Kde jsem doma?”, která vznikla během posledního funkčního období. V září začíná jubilejní desáté funkční období Česko-německého fóra mládeže, zájemci se mohou přihlásit do 30. června. Další alumnifestival proběhne za dva roky, potkáme se tam?