Filip Rambousek
Místo toho, abych jako správný Čech strávil víkend na chatě, vyrazil jsem v pátek po práci na vlak do Berlína. A místo toho, abych ve vlaku četl knížku nebo se díval z okýnka, pečlivě jsem se připravoval na diskuzi o změně klimatu. Pozvání přijali skvělí hosté a byla by škoda, kdybych jako moderátor nevyužil jejich potenciál naplno.
Planeta se otepluje, snižuje se biodiverzita, lidé nedobrovolně opouštějí své domovy. Je na místě panika? Jak se v tom všem zorientovat? A především: jak se smysluplně zapojit a přispět svým dílem k zmírnění klimatické změny? Odpovědi jsme hledali v sobotu 15. června 2019 v Českém centru Berlín spolu s Annou Kárníkovou, Annkatrin Esser a Marií Bělohoubkovou. Odbornice na klimatickou politiku, mluvčí berlínských mladých Zelených a studentka krajinářské architektury se v debatě výborně doplňovaly. Ukázalo se, že změna spotřebitelského chování na individuální úrovni (jíst méně masa, jezdit méně autem, létat méně letadlem) je pouze prvním krokem na cestě k hluboké transformaci celých odvětví. Bez proměny energetiky, dopravy, zemědělství atd. se totiž jen těžko podaří zabránit oteplení planety o 2 a více 0C. Debata nás tak přiměla k zamyšlení nad tím, zda k roli jednotlivce nepatří i veřejné angažmá (ať už občanské nebo přímo politické), které by vytvořilo větší tlak na politiku a velké průmyslové hráče.
Před diskuzí i po ní měli všichni dostatek času a příležitostí k osvěžení kontaktů s ostatními členy česko-německé rodiny: ať už v rámci seznamovacích aktivit, workshopů nebo během přestávek a samozřejmě taky večer v zahradní restauraci. A tak si nikdo ani nevzpomněl, že promeškal další pohodový víkend na chatě.