20 let Smlouvy o dobrém sousedství – zástupci Fóra mládeže se zúčastnili konference na velvyslanectví SRN

19. března 2012

8. března 2012 se na německém velvyslanectví v Praze konala konference u příležitosti 20. výročí podpisu Smlouvy o dobrém sousedství a přátelské spolupráci mezi Československem a Spolkovou republikou Německo. Konferenci uspořádali Ústav mezinárodních vztahů a Velvyslanectví SRN. Česko-německé fórum mládeže na konferenci zastupovali Leonie Liemich a Jonas Sauer.
Konference se v jednotlivých panelech věnovala různým tématům – od ohlédnutí za vznikem Smlouvy o dobrém sousedství přes aktuální šance a rizika v evropském integračním procesu až po velmi aktuální téma německého odchodu od jaderné energetiky, který se ve velké míře dotkne i sousedních a tranzitních států Německa.
Na úvod vystoupili oba vyjednavači, kteří byli roku 1992 za přípravu Smlouvy o dobrém sousedství zodpovědní, - za Československo někdejší náměstek ministra zahraničních věcí Zdeněk Matějka, za Německo bývalý velvyslanec Wilhelm Höynck. Hovořili o vzniku smlouvy, kterou na obou stranách doprovázely rozdílná očekávání a výhrady. Jak vyplynulo z jejich příspěvků, na smlouvu z roku 1992 je třeba nahlížet v kontextu pozdější Česko-německé deklarace z roku 1997, ze které vzešel mimo jiné Česko-německý fond budoucnosti a o čtyři roky později také Česko-německé fórum mládeže. Deklarace totiž obsahovala konkrétní kroky vedoucí k uskutečnění záměrů, stanovených právě Smlouvou o dobrém sousedství.
Vojtěch Belling (státní tajemník pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR), Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven (zástupce ředitele evropské sekce na Ministerstvu zahraničních věcí SRN) a Vladimír Bilčík ( Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku , Bratislava) zasadili do kontextu Evropské unie vztahy mezi Českem, Německem a Slovenskem. K aktuálnosti tohoto tématu přispívá především stále citelnější rozhořčení z Evropské unie mezi obyvateli jednotlivých členských států, vedoucí částečně až k nacionalistickým tendencím.
Podle Jörga Ranaua (ekonomická sekce Ministerstva zahraničních věcí SRN) podcenila německá vláda při rozhodnutí o odpojení německých jaderných elektráren ze sítě do roku 2022 skutečnost, že tím vzbudí tak bouřlivé diskuze v ostatních evropských zemích. Společně s Františkem Pazderou (náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR), Václavem Bartuškou (velvyslanec pro otázky energetické bezpečnosti, MZV ČR) a Oliverem Gedenem (Stiftung Wissenschaft und Politik, Berlín) mluvili o možných šancích a rizikách, které proměna evropského energetického trhu přinese. Po těchto přednáškách se v plénu dlouho a intenzivně diskutovalo především o otázce bezpečného zásobování energiemi.
Naše dojmy z konference:

Konference mi pomohla jednak lépe zařadit vznik a význam Smlouvy o dobrém sousedství do česko-německých vztahů. Také to byla skvělá příležitost navázat kontakty s lidmi, kteří se ještě dnes o česko-německé vztahy zajímají a zasazují. (Leonie Liemich)
Česko-německé vztahy zažily v minulosti mnoho známých krizí, které ovlivňují ještě i dnešní vztahy. Nejzajímavější na tom je, že se přes tyto krize vždy daří najít řešení a že k sobě oba státy mají blíže než kdy dřív. Avšak konference ukázala, že i v budoucnosti se najde mnoho témat, v nichž se německá a česká pozice znatelně liší a v nichž je vzájemné porozumění nepostradatelné, aby bylo možné rozumně a uměřeně diskutovat o řešeních problémů. (Jonas Sauer)

Česko německé fórum se zasazuje o zlepšení a prohloubení česko-německých vztahů a aktivní spolupráci obou sousedních zemí.
Přátelé Česko-německého fóra mládeže, z.s.
Slovinská 686/16
10100 Praha

IČO: 266 51 866
© 2024 ČNFM. Všechna práva vyhrazena.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram