Od 10. do 13. března se v Lipsku podruhé sešli členové devátého ročníku Česko německého fóra mládeže. Během setkání pracovali na svých dlouhodobých projektech, které se z různých úhlů pohledu zabývají otázkou „Kde jsem doma?“, a reagovali také na aktuální uprchlickou krizi.
Jedním z hostů setkání byla sociální pracovnice Elke Löbel z berlínského centra pro nezletilé uprchlíky, kteří se do Německa dostali sami bez doprovodu dalších rodinných příslušníků. „Budoucnosti se nebojím, kdo jiný by měl uprchlíkům pomoci, když ne my, jedna z nejsilnějších ekonomik Evropy,“ odpověděla na dotaz ohledně vývoje uprchlické krize v Německu. Přestože je postoj Německa a Česka velmi rozdílný, mladí Češi a Němci z Fóra se shodují. Je třeba podporovat evropské hodnoty a vyjádřit solidaritu, „uprchlíci jsou v první řadě lidé, kteří se ocitli v obtížné životní situaci, a proto bychom jim měli pomáhat,“ řekl jeden z mluvčích Fóra mládeže, Marius Meier.
Celkem pět projektů se věnuje otázce „Kde jsem doma?“ z různých perspektiv. Členové Fóra vyhledávají kontakt s migranty, vyhnanci z vlasti, dvojjazyčnými lidmi, folklórními skupinami, starousedlíky nebo studenty na zahraničních pobytech a zjišťují, co si představují pod pojmem domov. Prostřednictvím projektů chtějí členové poznat, co prožívají lidé při stěhování do nové vlasti, jak vnímají cizí kulturu a jak se mění jejich vztah k rodné zemi. Výsledky zkoumání zveřejňují ve formě výstav, blogů, fotografií nebo krátkých filmů. Dílčí výsledky projektů budou skupiny prezentovat v rámci Dne otevřených dveří na německém velvyslanectví v Praze. „Na naší facebookové stránce zveřejňujeme okamžiky, které dělají náš domov domovem,“ řekla Mariana Zavadilová, členka skupiny Okamblick.
Novinky představili i koordinátoři projektu Do Německa na zkušenou, který informuje o možnostech zahraničních pobytů v Německu. Ve svém jedenáctém ročníku 2015/2016 uskutečnil projekt 126 prezentací na středních školách a deset prezentací na univerzitách. Projekt tak během uplynulého projektového roku oslovil s nabídkou pobytu v Německu přes čtyři tisíce českých studentů. „Zájem pořád stoupá, nově máme v plánu hledat i další partnery a sponzory,“ řekla o budoucnosti projektu nová koordinátorka Veronika Malantová.
V září 2016 se bude konat třetí setkání devátého ročníku Česko německého fóra mládeže, tentokrát v Praze.